Zrozumieć depresję

Popadnięcie w depresję sprawia, że wszystko jest trudne i beznadziejne, a człowiek staje się kompletnie bezradny wobec nawet najmniejszego problemu. Rzeczy i sytuacje, które cieszyły cię wcześniej, stają się nudne, nieciekawe i wręcz problematyczne.

Depresja to słowo, którego często używamy, aby opisać ogólne poczucie przygnębienia, od złego dnia po przytłaczające trudności w funkcjonowaniu w życiu. Ale każdy, kto przeżył prawdziwą depresję, wie, że depresja to skrajne poczucie bezradności, depresja to stan którego, nie można opisać słowami.

Depresja wdziera się w życie człowieka stopniowo, aż do etapu, w którym nie pamięta, jak to wszystko się zaczęło. Początkowe objawy depresji mogą być subtelne i łagodne, często niezauważalne zmiany, które ostatecznie przeradzają się w większe zmiany.

W depresji wszystko wydaje się ogromnie trudne do wykonania, niezwykle bezradne i beznadziejne. Rzeczy i sytuacje, które wcześniej podobały ci się, mogą wydawać się bardzo nudne i wręcz odpychające. W życiu codziennym zaczyna dominować smutek, brak radości z poprzednio przyjemnych zajęć jest niezwykły i trudny do przeoczenia. Często zaczynasz porównywać się z innymi osobami z twojego otoczenia i czujesz się osobą gorszą od nich, nieodpowiednią do nawiązywania lub podtrzymywania dotychczasowych relacji. Może to zaszczepić poczucie bezwartościowości i bardzo niskiej pewności siebie.

Zmęczenie w depresji jest jednym z dominujących odczuć. Trudniej jest realizować nawet proste zadania z powodu intensywnego zmęczenia. Trudno o dobry, spokojny sen, podobnie jak trudne jest poranne wstawanie z łóżka. Z coraz większym trudem przeżywasz każdy dzień.

Początkowo trudno jest zdiagnozować swój problem i zrozumieć co się dzieje, a jeszcze trudniej wytłumaczyć to innym osobom ze swojego otoczenia. Ludzie często osądzają, że jesteś leniwym i słabym człowiekiem, ponieważ twoje zachowanie odbiega od zachowania innych ludzi. Trudno jest wyjaśnić słowami coś, co jest tak trudnego do zrozumienia, skoro sam nie możesz zrozumieć samego siebie.

Depresja początkowo jest reakcją na stres. Reakcja, która ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy stres przekracza nasze możliwości radzenia sobie z nim. Niemożność zaakceptowania tego, co się dzieje, jak się rzeczy mają, często prowadzi do konfliktu psychicznego i niepokoju. Bezradność w przezwyciężeniu sytuacji, niepokój, poczucie winy i złości, niemożność znalezienia nadziei w życiu i wiele więcej podobnych odczuć. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego tak się dzieje, ponieważ depresja wkrada się do nas powoli, stopniowo i podstępnie.

Dla każdego, kto może odnieść się do niektórych lub wszystkich powyżej przedstawionych odczuć i wydarzeń, wskazane jest porozmawiać z przyjaciółmi i rozważyć pomoc psychologa. W łagodniejszych stanach depresji lub w łagodnej depresji rozmowa z przyjacielem dyskusja z członkami rodziny, wyjście na spacer i ćwiczenia fizyczne mogą trochę pomóc. Chociaż nie powinno to zastępować kontaktu z psychologiem. Nie możesz próbować radzić sobie z tym w pojedynkę, bo wkrótce może to przerodzić się w długotrwałą i głębszą depresję.

 

W jaki sposób walczyć się z depresją

 

Po pierwsze, musisz zaakceptować fakt, że depresja jest teraz częścią twojego życia i rzeczywistością. Udawanie, że wszystko jest w porządku, najczęściej przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego przyznaj się sobie, że doświadczasz depresji i postarasz się coś z tym zrobić z pomocą profesjonalisty, psychologa.

Po drugie, musisz zrozumieć, że nie ma natychmiastowego lekarstwa na depresję. Dajesz sobie czas, podejmujesz terapię pod opieką psychologa lub psychiatry. Wiesz, że potrzebujesz czasu, aby zwycięsko przejść przez depresję. Ponieważ depresja rozwija się powoli, powrót do zdrowia może być również powolny. Zachowanie nadziei i wyobrażenie sobie, że kiedykolwiek poczujesz się lepiej, może być trudne. Ale tym właśnie jest depresja. Depresja stara się odebrać wszelkie nadzieje i rozwijać poczucie bezsilności u osoby doświadczającej depresji.

Po trzecie, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy! Na początek może to być Twój lekarz rodzinny lub ktokolwiek życzliwy, który może zasugerować Ci kolejne opcje, kolejne kroki na drodze wychodzenia z choroby. Kolejny krok to wizyta u psychologa lub psychiatry. Ekspertem w leczeniu depresji jest lekarz psychiatra i dobry psycholog, to oni są w stanie najlepiej cię zdiagnozować i wdrożyć najlepsze dla ciebie leczenie. Krótkoterminowa psychoterapia indywidualna pozwoli lepiej zdiagnozować twój stan i określić co leży u jego podstaw.

U większości ludzi zawsze jest opór przed szukaniem pomocy u innych, zwłaszcza pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Czasami podjęcie decyzji o pójściu do psychiatry lub psychologa jest wielką wewnętrzną bitwą, aby pozwolić innym sobie pomóc. Jednak nie ma innego wyjścia. Tylko psycholog i psychiatra są w stanie prawidłowo zdiagnozować twój stan i profesjonalnie ci pomóc i dlatego nie zwlekaj z wizytą w ich gabinetach.

Jeśli cierpisz na depresję, powinieneś mieć nadzieję, że odzyskasz poczucie kontroli na swoim życiem. Nadzieja jest jedną z tych rzeczy, które odchodzą w depresji, ale powinieneś wiedzieć, że inne osoby z twojego otoczenia mają nadzieję dla ciebie, dopóki Ty nie odzyskasz tej nadziei dla siebie.